Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, askeri gemilerin deprem bölgesine nakledilmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, 6 Şubat depremi sonrasında kullanılan askeri gemilere ilişkin değerlendirmede bulundu. Emekli Tuğamiral Bağcıoğlu, “İspanya’dan Juan Carlos gemisinin ve çıkarma gemilerimizin Foça’dan aynı gün deprem bölgesine nakledilmesi, afet durumuna yönelik planlama, hazırlık, koordinasyon ve inisiyatif konusunda özel tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca, ” 6 Şubat gibi yıkıcı ve büyük felaketlerde TCG, “Anadolu gibi üstün kabiliyete sahip unsurların da kullanılması lazım” dedi.

CHP’nin Milli Savunma Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, “Depremden Alınan Derslere Denizcilik Açısından Bakış” başlıklı açıklama yaptı. Bağcıoğlu’nun X hesabından bugün yaptığı açıklama şöyle:

“DÜNYA STANDARTLARINDA EŞSİZ ÇOK YÜKSEK BİR SEVİYE”

“6 Şubat 2023 depreminin ardından TCG Anadolu ile aynı sınıftaki İspanyol gemisi Juan Carlos, 8 Şubat’ta İspanya’nın güneyinden İskenderun bölgesine ulaştı (çok hızlı tepki verdi). Bayraktar ve Sancaktar gemilerimiz Foça’dan yola çıktı. aynı gün – 8 Şubat – İskenderun Deniz Kuvvetlerine teslim edilmeyen İstanbul, Derya, Pirireis gibi gemilerimizi tören geçişi vb. için kullandık ama teslim edilmeyen Anadolu gemisini tahsis etmedik. O dönemde deprem desteği için Deniz Kuvvetlerine verilmiştir.Türk Deniz Kuvvetlerine ait herhangi bir gemi (onarımda olanlar hariç) yüksek operasyonel, işçilik ve teknik kabiliyete sahip olup en geç 1 saat içinde göreve hazır hale gelecektir.Bu muhtemelen bir gemidir. dünya standartlarında eşi benzeri olmayan çok yüksek bir seviye.

“6 ŞUBAT GİBİ YIKICI AFETLERDE TCG ANADOLU GİBİ ÜSTÜN KABİLİYETLİ UNSURLAR DA KULLANILMALI”

Çıkarılan dersler: İspanya’dan Juan Carlos gemisinin ve çıkarma gemilerimizin Foça’dan aynı gün deprem bölgesine ulaşması; Afet durumlarına yönelik planlama, hazırlık, uyum ve girişim konusunda özel önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca 6 Şubat gibi yıkıcı ve büyük afetlerde TCG Anadolu gibi üstün kabiliyetlere sahip unsurların (arama/kurtarma/destek helikopterleri için mobil üs, ilave gelişmiş mobil hastane, çıkarma araçlarıyla deniz destek/tahliye imkânı) kullanılması gerekmektedir. erişilemeyen yerler, genel moral-motivasyon). ve güven verici vb.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu