Haber

Joe Biden’ın adı New Hampshire ön seçimlerinde yer almayacak

Demokrat Parti yönetimi ile Demokratik Ulusal Komite (DNC) arasında seçim takvimi uyuşmazlığı nedeniyle New Hampshire’da yapılacak ön seçimlerde kullanılacak oy pusulalarında mevcut ABD Lideri Joe Biden’ın adının yer almayacağı bildirildi.

5 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimleri için geri sayım devam ederken, New Hampshire eyaletinde yarın yapılacak ön seçimlere bu eyaletteki Demokrat Parti yönetimi ile Demokrat Ulusal Komite arasındaki çekişme damgasını vurdu. DNC). Ülke genelinde Demokratların seçim takvimini düzenleyen ve New Hampshire’ın seçim takvimindeki yerini değiştirerek 3 Şubat’taki Güney Carolina seçimleri sonrasına taşımaya hazırlanan DNC’nin planı, New Hampshire Demokrat Partisi’nin itirazıyla karşılandı. Parti yönetimi, devletin maddelerini gerekçe göstererek karara karşı çıktı. Bunun üzerine eyalette ön seçimlerin daha önce planlandığı gibi 23 Ocak’ta yapılacağı açıklanmış, karışıklık nedeniyle mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ın isminin oy pusulalarında yer almayacağı bildirildi. Yarın yapılacak ön seçimde kullanılacak. Biden’ın seçim ofisinden yapılan açıklamada, Biden’ın aslında başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olarak sandık başına çıkacağı, kafa karışıklığının seçim sürecini etkilemeyeceği belirtildi.

Trump’ın eli güçlendi

ABD’nin mevcut Başkanı Joe Biden, yeniden başkanlık yarışına gireceğini açıkladığı günden bu yana Demokrat Parti’nin adayı olarak görülüyor. Minnesota temsilcisi Dean Phillips ve yazar Marianne Williamson’ın isimleri de Demokrat Parti adayı olarak sandıkta yer alsa da Biden’ın adaylığı kesin görünüyor. Öte yandan Florida Valisi Ron DeSantis’in seçim yarışından çekilip kendisini destekleyeceğini açıklamasının ardından Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın eli güçlenirken, Trump’ın 15.00’te yapılacak seçimlerde rakibi Biden’ı zorlayabileceği yönünde yorumlar yapılıyor. 5 Kasım. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu