Teknoloji

NASA ve Pentagon’dan Mars yolculuğunu kısaltmak için anlaşma

NASA, önümüzdeki yıllarda önce Ay’a ardından da Mars’a astronot göndermek istiyor. NASA’nın Artemis olarak adlandırılan bu proje kapsamında yapmak istediği ilk şey, Ay’ın Güney Kutbu’na iniş yapmak olacak.

NASA, Artemis’i uzun vadede Ay’da kalıcı yapıların temellerini atmaya, yerleşmeye ve sonunda Mars’a insan göndermeye yönelik bir adım olarak görüyor.

NASA ve Pentagon’dan Mars anlaşması

NASA ile ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma İleri Araştırma Projesi Ajansı’nın (DARPA), Mars görevleri için üretilecek nükleer termal roketin motorunu geliştirmek için anlaştıkları bildirildi.

NASA yöneticisi Bill Nelson Uzun süredir ortağımız olan DARPA ile en erken 2027 yılına kadar nükleer termik tahrik teknolojisi geliştirmek için çalışacağız” dedi.Bu yeni teknoloji ile astronotların uzaya hiç olmadığı kadar hızlı yolculuk edeceğini belirtti.

İş birliği kapsamında roketin motorunu NASA’nın Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü’nün (STMD) geliştireceği, reaktör ve motor gelişimine katkısının yanı sıra tüm süreci DARPA’nın yöneteceği bildirildi.

Mars’a gitmek 7 ay sürer

Mevcut teknoloji ile Mars’a insansız uzay yolculuğu en az 7 ay sürüyor. İnsanlı bir yolculukta bu süre en az 9 aya çıkıyor. Bu, Mars’ta yaşayacak astronotları ve Dünya ile olan bağlarını önemli ölçüde zayıflatır.

Mars seyahatleri 45 güne düşecek

NASA’nın nükleer motor projesi, Dünya ile Mars arasındaki yolculuğu 45 güne indirebilir.

Nuclear Thermal and Nuclear Electric Propulsion (NTP/NEP) konsepti olarak adlandırılan tahrik sisteminde, Mars yolculuğunun 45 güne indirilebileceği açıklandı.

habererbaa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu